Niespokojne dusze Oczi Cziorne ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość. W 2023 roku zespół świętuje swoje 35. urodziny i wznawia działalność koncertową!

W czerwcu br. legenda kobiecej sceny niezależnej zapowiada EP z nowymi piosenkami, które nieustająco tworzą mieszankę jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy. Oczi Cziorne to ciągle akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty.

17 czerwca zobaczycie ich na scenie Peronu 5 w gdańskiej Stacji Food Hall! Oczi Cziorne | koncert.

To kobieca muzyka nie tylko dla Pań!
Zespół Oczi Cziorne powstał pod koniec lat 80tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny, można powiedzieć, że był to pierwszy typowo kobiecy zespół w Polsce. Przez wiele lat istnienia Oczi Cziorne grały w wielu miastach w kraju i zagranicą oraz występowały na festiwalach: w Jarocinie, Opolu i Sopocie. W Kijowie na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół kobiecy w Europie, na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu wzięły udział w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”, a także zagrały transmitowany „na żywo” koncert w studio radiowej Trójki. Debiutancki album Oczi Cziorne spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

„… jest to muzyka niezwykła, można w niej usłyszeć jazz, swing, barowo-kabaretowe przygrywanie, z towarzyszeniem poetyckich i niebanalnych (czyli dość rzadkich we współczesnej polskiej muzyce) tekstów.” Łukasz Kamiński Gazeta Wyborcza.

W trakcie 35 letniej działalności zespołu w składzie Oczi Cziorne wystąpiło 14 kobiet oraz 28 mężczyzn. Wydane zostały 2 CD, 2 EP, piosenki Oczi Cziorne ukazały się na 2 składankach. Nakręcono 6 klipów, 1 program TV, zespół zaistniał w 3 filmach dokumentalnych, 3 książkach i widnieje w ekspozycji muzeum Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.
________________________
Aktualny skład zespołu:
Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz – flet, śpiew
Maja Kisielińska – śpiew
Sylwia Jasnoch – śpiew
Maciej Jeleniewski – gitara basowa
Michał Gos – perkusja

Facebook: https://www.facebook.com/OcziCziorne

Instagram: https://www.instagram.com/oczicziorne/

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=2E0COh5ZCK0